zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Yavru köpeklerin beslenmesi
Yavru köpeklerin beslenmesi

Su ve yiyecek, bir köpeğin yaşamındaki en önemli iki unsurdur. Yiyecekten, büyümek, bedeninin sağlığını korumak, üremek ve hastalıklara karşı savaşmak için gerekli enerjiyi alır. Her köpeğin dengeli bir miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller alması gerekir. Bunlar, (farklı miktarlarda) piyasadaki hazır köpek mamaIarı içinde bulunur, ya da siz evinizde uygun bir besin hazırlayabilirsiniz. Her bir ana besleyiciden ne miktarda verilmesi gerektiği ve köpeğin yemesi gereken günlük besin miktarı, her köpeğe göre degişir. Köpek yaşlı mı, genç mi? Genel fiziksel yapısı sağlıklı mı, yoksa günün büyük bir bölümünü uyuyarak mı geçiriyor? Yaşadığı ortamda iklim sıcak mı, soğuk mu, evin içinde mi, bahçede mi? Yorucu işlerde çalışması isteniyor mu? Ya da dişi köpeğiniz gebe mi? Bu durumların her biri farklı bir beslenme türü gerektirir.

Her köpeğin kendine ait bir mama kabı ve her zaman içinde taze ve temiz su bulunan bir su kabı olmalıdır. Kapları temiz tutun, mamayı koymak ya da hazırlamak için kullanacağınız diğer mutfak gereçleri gibi. Düzenlilik de önemlidir: düzenli zamanlarda düzenli miktarlarda mama verin ve en iyi sonucu alabilmek için her zaman düzenli ve dengeli bir besin sunun.

Yavru köpeklerin, yetişkin köpeklere göre daha yüksek miktarda kalori ve temel besleyici maddeleri almaları gerekir. Yiyeceğin kalitesi, miktarı kadar önemlidir, özellikle memeden ayrıldıktan sonraki dönemlerde. (yavrulara,doğumdan üç ile dört hafta sonra az miktarda katı besin verilmişse, genellikle beş ile yedi haftalık olduklarında memeden ayrılırlar)

Yumurta, süt ve beyaz peynir, yavru köpekler için çok iyidir, çünkü hem lezzetlidirler, hem kolay sindirilirler, hem de bol miktarda iyi kalitede protein içerirler. Selüloz oranı çok yüksek olan yiyecekler, hızlı büyüme dönemi içinde çok tercih edilmez. Hazır bir köpek maması tercih ediyorsanız, özel olarak yavru köpekler için hazırlanmış olan bir mamayı satın alın ya da bir yetişkin köpek mamasını yukarıda belirtilen protein kaynaklarından biri ile takviye edin.

Günde üç öğün, yavru köpeklerin hızlı büyümelerine karşılık verir, hatta ilk bir ay içinde günde dört öğün dahi verip, sonradan üçe indirebilirsiniz. Yavru köpek dört ile altı aylık oluncaya kadar bu şekilde devam edin. Ancak yavruya bu dönemlerde aşırı miktarda mama vermekten de kaçının.

Köpeklere aşırı miktarda mama vermek, iskelet ve kas yapısında yanlış gelişmelere neden olabilir. Bu dönemde bol bol hareket edebilmesi de çok önemlidir, ancak zeminin kaygan ya da fazla sert olmamasına dikkat edin.

Küçük ırk köpeklerin yavrularının çoğu, yedi ila on aylık olduklarında olgunluğa erişirler, ki bu zamanda toplam beslenme gereksinimleri azalmaya başlar. Bu değişime dikkat edin. Bu dönemde gereksinimler azalacak ve yetişkin köpek maması ile beslenmesi gerekecektir. İri ırklarda olgunluk daha geç oluşur, çünkü gelişimleri daha yavaştır.

Köpeğiniz zaman zaman bir öğünü atlar ya da ancak yasını yerse, endişeye kapılmayın. Öğünlerden birini kısabileceğiniz ya da miktarı azaltabileceğinizin habercisi olabilir. Köpekler mamalarını 20 dakika içinde tüketmelidir, ancak bu şart değildir. Her zaman taze su bulundurmayı ihmal etmeyin, çok su içeren mamalar verseniz bile. Öğünler arasında iyi bir davranış için vereceğiniz ödül bisküvisi dışında, başka yiyecekler verilmemelidir.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00