zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Anal kese temizliği
Anal kese temizliği

Eğer köpeklerin genel sağlığı üzerinde konuşuyor isek anal keselere de değinmeden geçemeyiz. Köpeğinizin anal keselerini zaman zaman boşaltmanız gerekmektedir. Böylece oluşacak bazı problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Anal keseler anüsün hemen altında saat 4-8 pozisyonunda bulunurlar. Sağda ve solda olmak üzere iki adettirler ve içlerinde anüs tarafından oluşturulan kötü kokulu,kahverengi sıvı bulundururlar. Anal keseler bu sıvı ile dolduğunda köpeğin ırkına ve büyüklüğüne göre bezelye ile misket büyüklüğünde şişerek köpeği rahatsız ederler.

Köpekler bazı durumlarda bu kese içindeki sıvıyı otomatik olarak boşaltırlar. Örneğin çok korktuğu anlarda buradaki sıvı boşalabilir. Anal keselerin dolması veya bloke edilmesi problemlere yol açabilir. Normalin üzerinde kilolu köpekler problem içerisindedir. Anüs çevresindeki fazla kilolar köpek hareket halinde iken, anal keselerin sıkılarak sıvının boşalmasını engeller. Aynı durum zayıf köpekler içinde geçerlidir. Zayıf köpekler de yeteri kadar kiloya sahip olamadıklarından doğal hareket halinde kaslar bölgeyi sıkamaz ve sıvı boşaltılamaz.

Belirtiler köpeğinizin sık sık oturarak bu bölgeyi yere sürterek kaşımaya çalışması, ulaşabildiği yere kadar ısırırcasına yalamasıdır. Bu şekilde bazen kendine zarar verebilir. Bölge kırmızılaşmaya ve hassas bir hal almaya başlar dokununca acımaktadır. Müdahale edilmez ise deri ve ülsere kadar giden problemlere neden olabilir. Köpek hareketlerini ve tuvaletini yapmakta zorlanır, kötü kokar, ileride iltihaplanmaya ve az miktarda kanamaya sebep verir. İltihaplanan bölge ise köpek için dayanılmaz olacaktır. Bazen enfeksiyon olan bu bölge patlar ve iltihap kanlı bir şekilde deriye yayılır ve gözle görülebilir.

Tedavi

Anal keseleri zaman zaman boşaltmak yukarıdaki sorunların önüne geçecektir. Ayda bir kere yapılacak temizlik olumlu sonuç verir. Daha sık yapılan bir temizlik ise anal kesinin daha hızlı dolmasını sağlayacağından önerilmez. Bölge enfeksiyon altında ise antibiyotik takviyesi ile keseler boşaltılmaya çalışılır. Eğer iltihap patlar ve deriye yayılır ise antiseptik solüsyon ile temizlenmelidir. Ayrıca köpeğe parazit kontrolü yapılmalıdır.

Alman Çoban Köpekleri kuyruklarını bel hizasının altında taşıdıklarından tehlike altındadırlar. Bel hizasının üstüne seyrek olarak çıkan kuyruk anüs çevresine yeteri kadar hava akımı sağlayamaz ve bölgenin sıcak kalmasına sebep olur. Sıcak ise bakterilerin üremesi için oldukça mükemmel bir ortamdır ve bakımsızlık ile birleşince ortaya sorunlar çıkabilir.

Enfeksiyon iyi ve kötü huylu olmak üzere tümör oluşturabilir. Ameliyat ile alınması gereklidir ,geç fark edilen tümörlerin alımı sakıncalı sorunlar doğurabilir.

Temizlenmesi

• Ayda bir kez temizleyin.
• Köpeğinizin enerjisini harcadığı bir zaman seçin.
• Yardımcı olması için bir arkadaşınızı görevlendirin.
• Muayene türünden eldivenlerinizi giyerek kağıt havlu veya pamuğu sağ elinize alın.
• Sol eliniz ile kuyruğunu kaldırın ve anüsün hemen altını baş ve orta parmaklarınız ile kavrayarak iki taraflı sıkın.
• Fazla sıkmayın yoksa keselere zarar verebilirsiniz.
• Bölgeyi temizleyiniz.
• Eğer sıvıyı çıkartmayı başaramaz iseniz. Veteriner Hekiminize danışınız.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00