zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Köpeklerde kış bakımı ve kışın dikkat edilecek konular
Köpeklerde kış bakımı ve kışın dikkat edilecek konular

Kışın her köpek ırkının bakıma ve özene ihtiyacı vardır. Ancak özel olarak ilgilenilmesi gereken hayvanlar da vardır. Bunlar: yavru köpekler, yaşlı köpekler ve kısa kürklü köpeklerdir.

Kuaför ziyareti

Köpekler kış yaklaşırken en son ekim ayında kuaförü ziyaret etmelidir. Kış döneminde özellikle dışarıda yaşayan köpekler çok sık yıkanmamalıdır. Kış köpekler için zor geçer. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havayla baş edebilmek için ekstra bakıma ihtiyaç duyabilirler.

Besleme

Bütün hayvanlar kış mevsiminin şartlarına göre beslenmelidir. Kışın dışarıda yaşayan hayvanlara diğer mevsimlere göre enerjisi daha yüksek mamalar verilmelidir. Bu tip mamalar köpeğinizin vücut ısısını sabit tutmasına yardımcı olur.

Evde yaşayan hayvanların yemeğini azaltmak bile gerekebilir, çünkü kışın çoğunlukla egzersiz yaptırılmazlar, bu da kalori yakmamaları sonucunda şişmanlamalarına yol açabilir.

Köpek kulubesi

Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havadan korunabilecekleri bir barınağa, kulübeye ihtiyaç duyarlar. Kışın köpek kulubesi için şunlara dikkat edilmelidir.

Köpek kulübesi;
• Cereyandan sakınılmalıdır.
• Zemini izolasyonlu olmalıdır. (ahşap, kauçuk vb.)
• Rüzgar almamalıdır.
• Köpeğin vücut ısısı kulübeyi ısıtabilmelidir içini ısıtamayacağı kadar büyük kulübe olmamalıdır.
• Kapısı güney-güneydoğu olmalıdır.
• Kapısında plastik bir kanat ya da kapak olmalıdır.
• Eğer köpeğinizi taşınabilir bir ısı kaynağı ile ısıtacaksanız, ısı kaynağının mutlaka kafesleri olmalı ve köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyulmalıdır.

Pati kontrolü

Kış aylarında patileri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Kar ve buz tırnaklarının arasına zarar verebilir. Yollara buzların erimesi için dökülen kaya tuzu köpeğinizin patisine zarar verir ve mutlaka temizlenmelidir.

Antifiriz tehlikesi

Antifriz zehirlidir. Renksiz, kokusuz ve tatlı olduğu için köpeğinize çekici gelebilir. Kışın yerlerde bol bol bulunabilir ve köpeğiniz iştahla yalayabilir. Belirtiler antifiriz alınmasından 30 dakika ile 12 saat arasında çıkabilir. Klinik belirtiler, sarhoş gibi hareket etme, halsizlik, tikler ve kasılmadır. Zamanında tedavi edilmezse akut böbrek yetmezliğine bağlı ölüm şekillenir.

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat ÖZER’e teşekkür ederiz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00