zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Köpeklerde aşırı havlama
Köpeklerde aşırı havlama

Köpek havlaması herkesi etkileyen bir sorundur. Çok az insan sesi kısılıncaya kadar havlayan bir köpeğin çıkardIğı sese tahammül edebilir. Köpeklerin pek çoğu, sahipleri evde değilken havlar ve sahipleri komşularından gelen şikayet üzerine çok şaşırırlar. Köpekler sinirlendiklerini, oyun oynamak istediklerini, yalnızlıklarının veya ihtiyaçlarının belli etmek için havlarlar. Yavru bir köpeğin eve henüz alışmamış olmasından ya da eşyaları kemirmesinden dolayı başka bir odaya hapsetmek havlamasına neden olabilir. Sürekli bağlanan köpeklerde dışarıda olsun havlarlar. Çünkü sık sık engellenmiş olurlar. Köpekler ayrıca arabalar, uçaklar vs. gibi korkutucu seslerden dolayı da havlarlar. Ayrıca köpeğinizin bir miktar temiz suyunun bulunduğundan emin olun. Eğer köpeğinizi geç besliyorsanız, yiyeceğinin bir kısmının gündüz vermek onu sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Eğer köpeğiniz gündüz uzun bir süre evde yalnız kalmak zorundaysa, bir kafeste çok daha rahat edebilir. Kafesin bir in hissi vermesi, onun doğal içgüdülerini tatmin edecektir ve onun sakinleşmesine yardım edecektir. Köpeklerin bazıları kafese kapatıldıklarında rahat ederken bazıları kapının açık bırakılmasının tercih edecektir.

Tüm bu önerilerimiz yetersiz kaldıysa teknolojinin son ürünü olan havlama önleyici tasmalar kullanabilirsiniz. Bu tasmalar köpeğiniz havladığında onun duyduğu fakat insanların duymadığı bir ses çıkarır. Köpeğiniz bu sesi duymak istemeyeceği için bir müddet sonra susacaktır.

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat ÖZER’e teşekkür ederiz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00