zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Kediler › Kedilerde göz hastalıkları
Kedilerde bazı göz hastalıkları
Konjunktivit (göz nezlesi)

Doğrudan kedinin gözlerini etkileyen en yaygın sorun konjunktivit' tir, halk arasında buna "pembe göz" de denilir. Bu durumda konjunktiva, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, travma veya bağışıklık sistemine bağlı hastalıklardan ötürü iltihaplanır. Konjunktivit, kedi acı veya akıntı birikiminden gözlerini kapalı tutmak zorunda olmadığı sürece körlüğe neden olmaz. Kedi sahipleri, kedilerinin gözleri fazla akıntılı ise veya kırmızı görünüyorsa konjunktiviti düşünmelidir. Konjunktivitin nedenini tespit etmek kolay olmayabilir, fakat alınan kültürler veya konjunktiva kazıntıları kesin bulgular vermez. Çoğu zaman veteriner hekim , klinik belirtileri giderecek ilaçlar yazar.

Yavru kedilerin göz hastalıkları

Yavru kedilerin feline herpes virüsüne veya klamidiya'ya yakalanmaları yaygın görülür, ki bunlar da konjunktivite neden olabilir. Her iki durumda da tedavi zordur ve herpes virüsü kedinin tüm yaşamı boyunca göz akıntısı ve konjunktivite neden olabilir. Felin herpes insanlara bulaşmaz, ama insanlardaki herpes simpleks virusüne benzer. Felin klamidiya insanlara da bulaşıp konjunktivite neden olabilir, bu yüzden de bir kedinin enfeksiyonlu gözünü elledikten sonra ellerinizi yıkamanız gerekir.

Ağır konjunktivite yakalanmış olan kedi yavruları da çoğu zaman aksırmak gibi üst solunum yolları enfeksiyonu belirtileri de gösterirler.

Gözyaşı kanalı hastalıkları

Naso-lakrimal kanaldaki (gözlerden burna akan gözyaşı kanalı) yaralanmalar bu enfeksiyonlara bağlı olabilir ve ömür boyu gözlerin aşırı sulanmasına neden olabilir. Kronik gözyaşı yüzdeki deformasyon ve ırk eğiliminden de kaynaklanabilir. Örnegin, İran ve diğer brakisefal (kısa burunlu) ırklardaki normal gözyaşı akıntısı, gözlerin ve burnun boyları ve şekli yüzünden doğru çalışamaz. Bu ırklarda drenaj kanalları da olmayabilir.

Gözlerden gelen akıntılar ile ilgili genel bir kural, berrak akıntıların iyi, sarı veya yeşil akıntıların ise kötü olduğudur. Göz kenarlarındaki koyu renk, kabuksu bir madde oluşumu da normal olabilir ve enfeksiyona bağlı olmayabilir.

Gözyaşının içinde gün ışığında koyulaşan pigmentler bulunur. Ayrıca, nasıl insanlarda sabahları gözlerinde uyku var ise, kedilerde de durum aynıdır. Nemli bir bez veya pamuk ile kedinizin gözlerini temizleyebilirsiniz. Kısa burunlu kedilerin, akıntı birikimini önlemek için gözlerini günde 2-3 kez temizlemek gerekir. Yine de akıntı birikirse, gözler çevresindeki kıvrımlarda kıl kaybı ve dermatit oluşabilir.

Üçüncü göz kapağı hastalıkları

Üçüncü gözkapağının kedilerde uyku halindeyken kapanması normaldir, ama uyanıkken normal değildir. Üçüncü gözkapağının kapanmasına yol açan durumlar, parazitler, virüsler veya gözkapağı deformasyonları olabilir. Eğer kedinizde üçüncü gözkapağı kapanırsa, onu bir veteriner hekime götürün. Gözkapağı tümörleri, kedilerde oluşabilen bir diğer durumdur. Kedilerde beyaz veya pembe renkli cilt bölgeleri, cilt kanserine daha açıktır, özellikle kedi yaşamının büyük bölümünü evin dışında geçiriyorsa. İlk belirtileri gözkapakları kenarlarında yinelenen kabuklaşmadır. Gözkapağı, burun ve dudakların çevrelerinde koyu renkte pigmentleşme sarı kedilerde normaldir ve cilt kanseri ile karıştırılmamalıdır.

Nadir görülen hastalıklar

Yalnızca kedilerde görülen iki göz hastalığı, korneal sequestrum ve eosinofilik keratit'dir. Kedinizin korneasında siyah, kırmızı veya pembe doku plakları görürseniz, onu muayeneye götürün. Bu durumlar tedavi edilebilir, ama tam olarak geçmeyebilirler.

Tabii ki pek çok başka durum gözün tüm kısımlarını ve çevrelerindeki yapıları etkileyebilir. Kediler yaşlandıkça, mercekleri kalınlaşır ve görme keskinliği zayıflar, ama çok az sayıda kedi, başka bir durum söz konusu değilse, kör olur. Bir kedi bir gözündeki görme yeteneğini kaybederse, sahibi bunu fark etmeyebilir, çünkü kedi hala oldukça normal biçimde davranmaya devam eder. iki gözü kör bir kedi bile tanıdık bir çevre içinde yolunu bulabilir, çünkü bu açığını kapatacak başka duyularını kullanır.

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat ÖZER’e teşekkür ederiz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00