zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Köpeklerde ısırma problemi
Köpeklerde ısırma problemi

Isırma bir köpek sahibinin karşılaşabileceği en ciddi problemdir. Köpekler genelde çeşitli nedenlerden dolayı ısırdıkları için bu davranışı anlamak her zaman kolay olmayabilir. Nedeni bir kez anlaşıldıktan sonra, ileride olabilecek daha başka ısırma olaylarını önlemek ve köpeğin agresif davranışlarının düzeltmek için gerekli şeyler yapılabilir.

Çocuklar, bedensel olarak küçük olmaları ve köpeklerle ilişkide deneyimsiz olmalarından dolayı, ısırmalara karşı en savunmasız durumdadırlar. Küçük çocukların büyüdükçe, köpekler üzerinde daha baskın hale geldikleri gözlenmiştir. Çocuğun davranışına bağlı olarak, köpek küçük birini kabul etmeyebilir. Köpekler aynı zamanda aileden olmayan çocukları ısırmaya daha meyillidirler. Köpekler ailenin bekçisi olarak cesaretlendirilirken, aynı zamanda da küçük çocukların arkadaşı olmaları istenirse kafaları karışabilir.

Köpeklerin ısırmasına yol açan daha pek çok psikolojik sebep vardır. Yaralı köpekler genellikle kendilerine yardım etmeye çalışan kişileri ısırabilirler. Katarak sebebiyle görme yetenekleri bozulan köpeklerde genellikle güvensiz ve saldırmaya hazır olurlar. Bu durumdaki köpek korktuğu zamanda ısırabilir. Karın ağrısı çeken bir köpekte saldırgan olabilir. Bazen ısırmanın hiçbir tıbbı nedeni olmayabilir. Köpeğiniz ısırıyorsa sağlığından emin olmak için bir veteriner hekime muayene ettirmelisiniz.

Köpeklerle ilişki kuran çocukları, köpeklere insanca davranmaları sağlamak için eğitmeliyiz. Çocuklar köpeklerin oyuncak olmadıklarını ve oyuncakmış gibi davranmamaları gerektiğini öğrenmeliler. Çocuklar anne ve babalarını taklit ettiklerinden, ailenin köpeğe karşı davranışı çok önemlidir. Çocuklar daha küçük ve otoritesiz olduklarından, köpeğe yetişkinlerin yaptığı gibi vurur yada azarlarsa ciddi bir tehlikeye maruz kalabilirler.

Köpeğinizle sürekli ilgilenmeniz önemlidir. Yavru bir köpeğin oyun sırasında sinirli olmasına izin vermeyin onu cesaretlendirmeyin ve çocuklara nazik olmasını öğretin ve isteyin.

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat ÖZER’e teşekkür ederiz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00