zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Kediler › Kediler ve tırmalama
Kediler ve tırmalama
Tırmalamanın faydaları

Tırmalama davranışının kediler için pek çok fonksiyonu vardır, ki bunların en önemlisi bölgeyi belirlemektir. Diğer olası fonksiyonları tırnak bakımı, adaleleri ve tendoları germek ve oynamaktır, özellikle yavrularda. Tırmalama bu kadar önemli bir davranış olduğundan, bir yavrunun tırmalamasını önlemeye çalışmak, gerçekçi değildir. Onun yerine yavru kediler, onlara ait nesneleri tırmalayıp evin eşyalarını rahat bırakmayı öğrenmelidir.

Tırmalamayı yönlendirmek

Kediler genelde tercih ettikleri tırmalama yerlerini kendileri tespit edip, buraya sürekli olarak geri dönerler. Bu yüzden, ilk günden itibaren olası "tırmalama cazibesi" taşıyan nesneler geçici bir süre için cazibesiz hale getirilir ve uygun tırmalama nesneleri de cazip hale getirilip, kedinin kolay ulaşabileceği yerlere bırakılırsa, işiniz daha kolay olur. Koltukların kolları ve arkası naylon ile örtülebilir ve perdelere de kedilerin hoşlanmadığı keskin bitki kokuları sıkılabilir. Yavru kedi ayrıca, kısa bir süre için yalnız bırakıldığında cazip nesnelerden uzak tutularak bir odaya kapatılabilir.

Yavru kediler nasıl erken yastaki deneyimlerine dayanarak tuvalet ihtiyaçları ile yer ve madde tercihleri geliştiriyorsa, aynı şekilde nerede ve neyi tırmalamayı sevdiklerine dair de bireysel tercihler geliştirirler. Belki başta, yavrunun neyi sevdiğini görebilmek için birkaç değişik nesne sunabilirsiniz. En azından bir tane dikey- bir duvar gibi - ve bir tane de yatay - karton kutu gibi - nesne deneyin. Bu nesneleri, yavrunuzun tırmalama eğiliminde olduğu bir bölgeye yerleştirin, örneğin yatağının yanı, kapının önü ya da arkası veya kedinin oynadığı yer gibi... Yavrunuz düzenli olarak birden fazla tırmalama nesnesini kullanabilir.

Kedi otu

Tırmalama nesnelerini kedi otu ile kokulandırmak ya da üzerine bir oyuncak bağlamak, çoğu kediyi bu tırmalama nesnesini kullanmaya itecektir. Bazı kediler, sizin o tırmalama nesnesini tırmalayarak çıkarttığınız ses ile harekete geçer. Biz, yavru kediyi o tırmalama nesnesine götürüp bacaklarını ileri geri hareket ettirmenizi tavsiye etmiyoruz, "tuvalet eğitiminde" aynı yöntemi kullanmanızı tavsiye etmediğimiz nedenlerden ötürü.

Tırmalama davranışını oyuncaklara yönlendirmek

Yavru kediler, yeryüzündeki en oyuncu yaratıklardan biridir. En ufak, en adi nesneyi bile büyüleyici bir oyuncağa dönüştürebilirler. Ne yazık ki oyunları değerli antikalarınızı, el ve ayaklarınızı ve lamba, abajur ve kablolar gibi tehlikeli olabilecek nesneleri de kapsar. Yeni kedi yavrunuza, hangisi ile en çok ilgilendiğini görmek için pek çok değişik oyuncak sunun. Yumuşak, kedi otu kokulu olanları, uzun, esnek iplerin ucunda sallanan oyuncakları, kolayca yuvarlanabilen oyuncakları, üzeri açık kutuları ve içinde toplar dönen plastik oyuncakları deneyin. Çoğu ev eşyası harikulade oyuncaklardır; buruşturulmuş kağıt parçaları ya da top haline getirilmiş soket çoraplar da yavrunuzun en seveceği oyuncak olabilir. Ve kağıt torbaları ya da topları sevmeyen bir kediye henüz rastlamadık.

Ne kadar çekici olursa olsun, yavru kediniz ile asla elleriniz ve ayaklarınız ile oynamayın. Bu, oyun ile harekete geçen bir saldırganlık sorununa dönüşüp, siz evin içinde dolaşırken kedinizin size pusu kurmasının başlangıcı olabilir.

Yeni bir kedi yavrusu edindikten sonra bir süre için evi güvenli bir hale getirmek gerekebilir. Bunun için, yavrunuz olgunlaştıkça doymak bilmeyen oyun hevesi de azalıncaya kadar kırılabilir nesneleri sehpalar ve masaların üzerinden kaldırın.

Genelde bir kedi yavrusunun gereksinimleri basittir. Bir ya da daha çok temiz, kolay ulaşılabilir tuvalet kabı, tırmalamak için cazip nesneler, bir dizi güvenli, oyalayıcı oyuncak ve bol bol sevgi, okşama ve birlikte geçirilecek hoş zamanlar yeni dostunuza mutlu, iyi uyumlu bir yaşam sunar.

Katkılarından dolayı Prof. Dr. Kürşat ÖZER’e teşekkür ederiz.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00