zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Köpekler › Dış parazitler
Dış parazitler
Keneler

Enfeksiyon hastalığının taşıyıcısı olarak keneler her köpek için ciddi tehlike oluştururlar. Özellikle köpeklerin en çok dolaşmayı sevdikleri açık alanlarda gözlenir. Nisan'dan Ekime' kadar çalılıklarda,otlar üzerinde serbestçe yaşar, kan emebilecekleri bir noktada kanca benzeri ısırma organelleri ile deriyi delerek gömülürler. Dişi kene, salyasındaki özel bir yapışkan madde sayesinde kan Emdiği noktaya kendini güçlü bir biçimde kilitler. Bu sayede ortalama bir hafta süren kan emme öğünü boyunca konakçının kendisini uzaklaştırmasına meydan vermez.

Kenelerin yol açtığı zararlar
Tek bir kene ısırığı dahi köpeklere hatta insanlara viral ve bakteriyel hastalıkları bulaştırabilir.

1) Lokal irritasyon
Konakçının derisine gömülen ağız organeli yangısal reaksiyonlara yol açar. Burada daha sonra bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir. Kene gömülü olduğu yerden tam olarak çıkartılamaz ve deri içinde bir kısım ağız organelleri kalırsa bu durumda daha ciddi ve yaygın bir yangı meydana gelir.

2) Kenelerden kaynaklanan hastalıklar
a) Borreliosis (Lyme hastalığı): Keneler tarafından bulaştırılan bu hastalığın etkeni Borrelia adlı bir mikroorganizmadır. Hastalık 1975'de önce insanlarda ve 1980'lerin ortalarında evcil hayvanlarda teşhis edilmiştir. Almanya'da kenelerin 10% oranında Borrelia ile enfeste olduğu, bu oranın bazı bölgelerde 20% ye kadar çıktığı bildirilmiştir. Hastalık etkeni bakteriler kenenin bağırsakları ve salya bezlerine yerleşir ve kan emme sırasında konakçıya bulaşır. Lyme hastalığının klinik semptomları çeşitlilik gösterir.İnsanlarda ısırık noktasında 1-3 hafta sonra gelişen derideki kızarıklığa ateş ve lenf yumurtalarının şişmesi ile seyreden grip benzeri semptomlar eşlik eder. Birkaç hafta veya ay sonra vücudun etkilenen yerlerinde ağrılı nevritis ve felçler meydana gelebilir.Köpekte belirgin semptomlar başlangıçta çevreye kayıtsızlık ve 40-41 c ateş,daha sonra ise topallık, kas eklem ağrısı ver diğer sinirsel bozukluklardır.

b) Babesiosis: Bir kan paraziti olan Babesia, Türkiye'de ve tüm dünyada subtropikal ve tropikal bölgelerde yaygındır. Akdeniz ülkelerindeki yoğun turist trafiği sayesinde hastalık orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde de giderek yayılmaktadır. Enfekte keneler sağlıklı konakçıdan kan emdikleri sırada paraziti de naklederler. Parazit enfekte konakçının alyuvarları içinde ikiye bölünerek çoğalır ve alyuvarları parçalar. Babesis fonksiyonunun bulaşmasından 1-3 hafta sonra konakçıda ateş, giderek artan durgunluk, anemi,mukoza ve göz kapaklarında sarılık, dalak şişmesi ve kan işeme meydana gelir. Hastalığın şiddeti konakçının bağışıklık durumu ile yakından ilgilidir. Tavsiye edilen en iyi mücadele yöntemi, vektör kenelerin yok edilmesini amaçlayan, uzun etkili kene ilaçlarının kullanılmasıdır.

3) Kene felci
Bazı kene türlerinin dişileri, kan emme sırasında belli dönemlerde bir nörotoksin üreterek sinirsel impuls geçişini bozar. Hastalık bulaşan köpeklerin arka bacaklarında ilerleyen bir felç ve nadir vakalarda solunum felcine bağlı ölüm meydana gelir. Kenelerin kısa sürede uzaklaştırılmaları ile semptomlar 24 saat içinde kaybolur.

Pireler

Köpek sahipleri sık sık pire probleminden yakınır ve ilaç kullanmalarına rağmen baş edemediklerini ifade ederler. Bu parazitlerin yoğun enfektasyonu birkaç sebebe bağlıdır.

• Pet hayvanları sayısı sürekli olarak artmaktadır.
• Parazitler zamanında teşhis edilemezler, bu da sıcak mevsimlerde sürati bir çoğalmaya yol açar.
• Kaşınma ve ısırma gibi ilk enfektasyon belirtilerinin sebebi araştırılmaz.
• Sadece hayvanın üzerindeki pirelere karşı ilaç uygulanır. Parazitin çeşitli gelişme dönemlerini yaşadığı çevre ilaçlaması ihmal edilir.

Bu çerçevede pet hayvanlarının ve çevrelerinin yoğun bir parazitasyon meydana gelmesi beklenmeden koruyucu olarak ilaçlanmaları gereklidir. Aksi takdirde mücadele masraflı ve zaman alıcıdır.

Pirelerin verdikleri zararlar

1) Kan kaybı
Küçük köpek ırklarında veya yavru hayvanlarda yoğun pire enfeksiyonu şiddetli kan kaybına, anemiye hatta ölüme yol açar.

2) Barsak parazitlerinin taşınması
Pireler d.canimum adlı şeritin ara konakçısıdır. Bu şekilde enfekte köpekler dışkıyla çevreye kabak tohumu şeklindeki halkaları yayarlar. Halkalar içerisindeki yumurtalar pire larvaları tarafından yutularak burada larva formu gelişir. Şerit larvasını taşıyan ergin pire çiğneyerek yutulursa, larvalar gelişmelerini tamamlayarak konakçının bağırsağında şerit haline dönüşür. Bu bakımdan pire teşhis edilen köpeklere, bu şeritlere karşı koruyucu amaçla etkili bir şerit ilacı uygulamak gereklidir.

3) Pire enfetasyonuna bağlı deri hastalıkları
Pireler ısırdıkları noktada lokal tahrişe,deri hastalıklarına (pire ısırığı detarmasisi) ve sitemik karakterde allerjik reaksiyonlara (pire allerjisi detarmasisi) yol açarlar. Isırık detarmasisleri özellikle karında,bacak içlerinde ve kuyruk altında, ısırma ve kaşınmadan kaynaklanan kızarıklık, kabarcık oluşumu ile seyreder.

Evcil hayvanlarınızda kene ve pirelerden kaynaklanabilecek problemleri önlemenin en etkin yolu, veteriner hekiminizin tavsiye edeceği güçlü ve uzun etkili antiparaziter ürünleri kullanmaktan geçer.

Rahatsız edilmediği sürece bu minnacık korkunç pire, dörtayaklı dostlarımız üzerinde 100 günden daha uzun süre yaşayıp üreyebilir. Bir uzay gemisinden 50 kat daha hızlı bir şekilde hız kazanabilir ve bazıları kendi boylarının 150 katı yükseğe zıplayabilir. Bu bir insanın 3.500 metre yükseğe zıplamasına benzer. Veteriner hekimlerin pireye böyle savaş açmalarına şaşmamak gerekir.

Pireler sıcak havalarda ortaya çıkar ama ev içinde yaşayan hayvanlarda ve kapalı mekanlarda tüm yıl boyunca görünebilirler. Pireler kan ile beslenen asalak böceklerdir. Onların üzerinde veya evinizde küçük, karabiber tanelerine benzeyen lekeler görebilirisiniz, minnacık kara lekeler. Bu kara lekelerin pire olup olmadığını anlamanın en kolay yolu,onları ıslak beyaz bir kağıdın üzerine koymaktır. Kızıl ya da kahverengiye dönüşürler ise, başınız pireler ile dertte demektir. Lekeler kanla dolmuş pire dışkıları veya larvalardır.

Ama asla pireleri önemsiz bir baş belası olarak görme yanılgısına düşmeyin. Peki pireleri nasıl kontrol altına alabilirsiniz? Hem dostunuzu hem de yaşadığı yeri ortamı temizlemek gerekir.

Pireler hakkında şaşırtıcı bilgiler

• Dört adet dişi pire, 1000 gün süre ile günde kez beslendiğinde 1600 kez ısırır.
• Pirelerin yaşadığı bir eve de büyük olasılıkla %95 oranında yumurta ve sadece %5 oranında yetişkin pire bulunur.
• Pire, tropik iklim böceğidir ve dondurucu soğuklarda uzun süre dayanamaz.
• Kış aylarında pireler genellikle tedavi edilmeyen köpekler üzerinde yetişkin halde yaşarlar.
• Larva halindeki pireler etrafa sürünür ve halılara veya ev hayvanlarının üzerinde yaşayan yetişkin pirelerin dışkılarındaki kurumuş kan ile beslenir.
• Dişi pireler; ilk kanlı öğünlerini yedikten 39 ila 48 saat içinde yumurta bırakmaya başlarlar.
• Bazı pire türleri, aylarca yemek yemeden hayatta kalabilirler.

En başarılı pire kontrolü için her bir durumu özelliğine göre tedavi etmek gerekir. Bazı köpekler, pek çok başka köpek ile aynı evi paylaşır, bazı evlerde kedi ve köpekler bir aradadır, kimi köpek ev içinde kimisi ise dışarıda yaşar. Bu kadar çok farklı ortam olasılığında pire kontrol yöntemlerinin bireysel olarak ele alınması gerekir.

İşe etrafı iyice temizleyerek başlayın. Evi tepeden tırnağa elektrik süpürgesi ile temizleyin, mobilyalar dahil olmak üzere ve elektrik süpürge torbasını dışarıya atın. Evdeki tüm yatakları süpürün ve silin. Tabii onun yatağını da. Dostunuzu her gün fırçalayın ve bir pire tarağı kullanın. Piyasadaki pire ilaçlarında birini seçin, pire tasmaları,şampuanlar, ev içi ve bahçe için spreyler ve üretici tavsiyelerine de kesinle uyun. Ancak birkaç ürünü bir arada kullanırken toksik reaksiyonların oluşmayacağından emin olun.

Avrupa ve Amerika'da pek çok şirket, ev hayvanlarının üzerine konaklayan pire ve kenelerle baş edebilmek için pek çok kişi değişik yöntemler üzerinde çalışmakta. İşleri zor çünkü, ister inanın ister inanmayın dünya da 2000'in üzerinde değişik pire türü bulunmakta.

Pireleri yok edin

• Pire mevsimi başlamadan bir ay önce pire savaş gününüzü tespit edin ve takviminize yazın.
• Sık sık evinizi elektrik süpürgesi ile temizleyin. Zeminde hiçbir santimetrakareyi atlamayın, duvardan duvara halı, parke veya ne olursa olsun, koltukların, masaların, yatakların altını her yeri temizleyin, köpeğinizin gitmediği bölgeler olmasa bile.
• Elektrikli süpürge torbalarını dışarıdaki, kısa süre sonra boşaltacak bir çöp kutusuna atın. Torba henüz tam dolmadığından onu atmazsanız yada torbayı evin içindeki bir çöp kutusuna atarsanız, büyük olasılıkla pireler kaçacak veya savaşınızda tek bir muharebeyi kazanmış olacaksınız.
• Bahçenizde bir pire spreyi kullanın.
• Bir pirenin en iyi temizlenmiş eve bile dönebileceğini unutmayın. Onun için her yeri pire spreyleri ile iyice yıkayın.
• Daha serin aylarda da pire savaşına devam edebilirisiniz. Pire mevsimi bittikten bir ay sonra yeniden evinizi temizleyin. Pireler tropik iklim böcekleri oldukları ve soğuk havalara dayanamadıkları halde, sıcak evlerde mutlu bir şekilde üremeye devam edebilirler.
• Yiyecekleri kapalı kutular veya buzdolabında saklayın. Köpeğiniz yemeğini yedikten sonra kabını yıkayıp kaldırın. Yemek kırıntılarını toplayın ve etraftaki su birikintilerini giderin.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00