zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Anasayfa › Veteriner MR
Veteriner MR Ünitesi

Zeytinburnu Veteriner Kliniği olarak Türkiye’de ilk ve tek Veteriner MR merkezini faaliyete geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Veteriner Hekim kontrolünde ve konusunda uzman radyolog eşliğinde hayvanlara özel dizayn edilmiş MR merkezimizle evcil dostlarımızın hastalıklarına şifa olmak için çalışıyoruz. Teknolojinin gelişimiyle ilerleyen görüntüleme tekniklerini, Avrupa ve Dünya standartlarında kliniğimize yansıtmış bulunmaktayız. Daha önceleri insan MR merkezlerinde uygunsuz şartlarda ve saatlerde hayvanlar için yapılan MR çekimleri artık en kolay şekilde ve uygun şartlarda kliniğimizde yapılacak. Bu hem çoğu hastalığın tanısını kolaylaştırarak evcil dostlarımızın yeri geldiğinde ömürlerine ve yaşam standartlarına etki edecek. Hem de ülkemizde evcil hayvanlara verilen önemin gösterildiği bir proje olarak örnek teşkil edecek. Çoğu zaman şüphede bırakan hastalıkların tanısında MR çekimleri bize ışık tutacak.

Çekimlerimizi haftaiçi 12:00 -17:00 saatleri arasında randevu ile yapıyor ve sonuçları 48 saat içerisinde değerlendirilip raporlandırıyoruz. Çekim esnasında minik dostumuzun hareketsiz kalması gerektiği için, çekimi anestezi uygulamasıyla yapıyor ve çekim öncesi kan analizleriyle evcil dostumuzun sağlık durumuna en uygun anestezi protokolünü belirliyoruz. Anestezi uygulaması için siz değerli hasta sahiplerimizden anestezi onay belgesi alıyoruz.

MR çekiminde ücretlendirmeyi bir bölge için yapıyor ve daha sonra çekim istenen her bölge için ayrıca ücretlendirme yapıyoruz. MR ile ilgili bilgi ve randevu almak için bize 0212 546 81 51 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

MR Fotoğrafları
Zeytinburnu Veteriner Kliniği MR ÜnitesiMR ünitesi 1 Zeytinburnu Veteriner Kliniği MR ÜnitesiMR ünitesi 2 Zeytinburnu Veteriner Kliniği MR ÜnitesiMR ünitesi 3
Hayvanlarda MR

Manyetik rezonans görüntüleme canlıların iç yapılarının görüntülenmesi amacıyla manyetik alan kullanımına dayanan şu ana kadar hamilelerde bile olumsuz etkisi kanıtlanmamış oldukça güvenilir bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Dokulardaki hidrojen atomu yoğunluğuna göre dokunun manyetik alana verdiği yanıtı inceleyerek kesitler halinde görüntüler elde edilir. Dünyanın manyetik alanının yaklaşık 25000 katı manyetik alan tamamen kapalı olan Faraday kafesi içerisinde kontrollü ve güvenli olarak kullanılmaktadır. Metal implant ya da protez bulunan hayvanlara MR çekimi yapılamaz.

MR görüntüleme yumuşak dokular, beyin, omurilik, eklem ve ligamentlerin incelenmesinde çok önemli bilgiler elde edilmesine olanak sağlar. Çekim süresi 10-60 dakika arasında değişir.

Evcil hayvanlarda MR çekim süreci.

Hayvanlarda MR çekim (Manyetik Rezonans Görüntüleme) süreci üç aşamadan oluşmaktadır.
Anestezi - MR Görüntüleme - MR Sonuçlarının Uzman Hekim Tarafından Analizi

- Hayvanlara MR çekimi esnasında haraketsizliğin sağlanabilmesi için genel anestezi uygulanmaktadır.
- MR çekimi veteriner hekim kontrolünde, uzman tekniker tarafından gerçekleştirilmektedir.
- MR görüntüleme sonuçları alanında uzman bir hekim tarafından analiz edilmektedir.

Evcil hayvanlarda MR çekimi öncesi anestezi ve implant kontrolü.

- Hayvanınıza MR çekimi öncesi genel anestezi uygulanacaktır.
- Risk grubundaki (İleri yaş, genel sağlık durumunun iyi olmaması vb. durumlarda) hayvanlardan genel anestezi öncesi kan tahlili istenebilir.
- Cerrahi operasyon geçirmiş hayvanlarda implant kontrolü için röntgen çekilmesi istenebilir.
- MR çekimi için gelen hayvanlarda mikroçip, implant veya protez bulunuyorsa ve bu materyallerin çıkartılması sağlık açısından bir sorun teşkil etmiyorsa, cerrahi operasyon yapılması istenebilir.

Evcil hayvanınızı MR çekimine getirmeden önce yapmamız gerekenler.

- Acil durumlar dışında, MR çekimi için kliniğimizden randevu almanız gerekmektedir.
- Hayvanınızın MR çekimi öncesi (6-8 saat) aç gelmesi gerekmektedir.
- Hayvanınız veteriner hekiminizin verdiği ilaçlar dışında başka bir ilaç kullanıyorsa, kullanmaması istenir.
- Hayvanınıza veteriner hekiminiz tarafından verilmiş olsa dahi, anksiyete ilaçları, epilepsi ilaçları ve sedatiflerin MR çekiminden minimum 1 gün önce kullanımına ara verilmesi istenir.
- MR çekimine gelmeden hayvanınızın üzerinde tasma, isimlik, aksesuar vb. gibi materyaller var ise onları çıkarmanız istenir.

Hayvanlarda hangi durumlarda MR çekilir?

- Yumuşak dokuların görüntülenmesinde.
- Eklem ve ligamentlerin görüntülenmesinde.
- Beyin ve omurilik ile ilgili hastalıklarının tespit edilmesinde.
- Kalp hastalıklarının tespit edilmesinde.
- İç organ hastalıklarının tespit edilmesinde.
- Kanser hastalığı saptanan hayvanlarda, metastaz varlığının araştırılmasında.
- Kanser tedavisi yapılan hayvanlarda, tedaviye yanıtın izlenmesinde.


Hayvanlarda hangi durumlarda MR çekimi yapılamaz?

- Metal implant ya da protez bulunan hayvanlara.
- Mikroçip bulunan hayvanlara. (Manyetik alan kullanımından dolayı mikroçiplerdeki veriler silinmektedir.)
- Kalp pili bulunan hayvanlara.
- Sağlık durumu genel anestezi için uygun olmayan hayvanlara.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00
Pazar: 12:00 - 17:00