zeytinburnu-veteriner-kliniği-logo
0212 546 8151
/ info@zeytinburnuvet.com
Makale Arama ›
Anasayfa › Makaleler › Kediler › Kedilerde tırnak çıkartma operasyonu
Kedilerde tırnak çıkartma operasyonu

Tırnaklar kedilerin en önemli savunma ve saldırı silahlarından birisidir. Ancak günümüzde ev ortamında barınma ve beslenme, kedinin bu silaha olan ihtiyacını azaltmıştır. Tırnakları çıkarılmamış kedi, tırmalamak suretiyle evdeki koltuk, halı, perde v.b. eşyalara ya da sahiplerine zarar verir. Sahiplerine olan zarar sadece yaralamaktan ibaret değildir. Aynı zamanda kedi tırnaklarına yerleşmiş olan Rochalimaea henselae isimli rickettsia ve Afipia felis isimli basilin bulaşması suretiyle ateş ve ağrı ile seyreden enfeksiyon hastalığı oluşabilir

Evde beslenen kedilerin ön ayak tırnaklarının çıkarılması, onun yaşamın olumsuz etkilemez. Ancak dışarıda beslenecek hayvanda bu operasyon uygulanmamalıdır. Arka ayak tırnaklarının çıkarılmasına ise gerek yoktur.

Ülkemizde kedi besleyen insanlar, dini gerekçelerle, günah olur düşüncesiyle bu operasyona sıcak bakmamaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde ise çoğu kez kısırlaştırma operasyonu ile birlikte 6-7 aylık yaşta iken tırnaklar çıkarılmaktadır. Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır.

Cerrahi kurallarına uygun olacak şekilde her iki ön ayak operasyona hazırlandıktan sonra 2 ayrı yöntemle tırnaklar, tırnak oluşumunu sağlayan tabakayı da içine alacak şekilde uzaklaştırılır. Tırnakların parmaklardan ayrılması ya bir bisturi (neşter) ile ya da giyotin prensibiyle çalışan Resco modeli "nail trimmer" (tırnak kesicisi) kullanılarak yapılmaktadır. Çok az miktarda olan kanamalar için tampon uygulanır ve ayaklar steril eldiven parmaklarından hazırlanan pansuman içinde korunur. Bu pansuman 5 gün sonra uzaklaştırılır. Bu arada hastaya 5 gün süreyle antibiyotik uygulaması yapılır. Yara iyileşmesi çoğunlukla komplikasyonsuz ve kısa sürede gerçekleşir. Tırnaklar , tırnak oluşumunu sağlayan tabaka üzerinden alınmazlar ise tekrar uzama gösterebilirler.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cumartesi: 10:00 - 20:00

Pazar: 12:00 - 17:00